Królestwo octopusa

Nurkowanie w ciepłej wodzie wśród bajecznych koralowców i ławic kolorowych rybek to raj dla oczu. Ale by spotkać przygodę, trzeba zanurzyć się w zimnych wodach mórz Północy.Tietjuchie – to chińskie słowo oznaczające Dolinę Dzików i dawna nazwa miasta, które dziś znane jest jako Dalniegorsk. Tu mieszka Andriej. Najlepszy według mnie fotograf podwodny.Zawsze szczególnie interesowały go ośmiornice. Po kilku latach …….

SPITZBERGEN – Smeerenburg – miasto tłuszczu

…….Niech jasny szlag trafi to cholerne miasto Amsterdam, a piekło niech pochłonie wszystkich jego kupców, w pierwszej kolejności tych z Amsterdamskiej Izby Handlowej.Nawet ci złodzieje i krwiopijcy z Middelburg, Vlissingen, Delft, a nawet z Rotterdamu, którzy maja piece obok nas, nie są w stanie doścignąć ich w nieustannej gonitwie za wielorybami To przez ich zachłanność staje teraz przy kotle razem……………..

ANDY – czyli jak szukać złota i „wyjść z tego” cało!

Kto wpadł na ten pomysł żeby transportować te cholerne rury na grzbietach lam!Mówiłem wam, że tylko muły dadzą sobie radę z takim ciężarem.Mamy jeszcze dwa dni drogi przed sobą, a straciliśmy już 4 lamy, które objuczone ciężarem ponad siły zleciały w przepaść.Do cholery, jak tak dalej pójdzie to stracimy najważniejszą cześć naszego ekwipunku i nie będziemy mogli zbudować wystarczająco długiego rurociągu…….

BAJKAŁ i nie tylko…

….nogi odmawiały posłuszeństwa, oddech stawał się coraz płytszy i świszczący. Wiedział, że nie może się zatrzymać ani na chwilę, wiedział, że pościg jest tuż, tuż. Nocami słyszał ujadanie psów, nie wiedział tylko, czy to szczekały psy z mijanych w oddali chutorów, czy to jednak były psy towarzyszące ochranie. Wolał nie sprawdzać. Był w drodze już cztery dni. Od zamachu na Cara Aleksandra III , po którym został pojmany przez………

SUSHI – mój podWODNY Świat

Pod koniec ubiegłego tysiąclecia, w „zamierzchłych” czasach kartkowego rozdzielnictwa podstawowych artykułów żywnościowych.W epoce komitetów i zawodowych staczy kolejkowych większość z nas była zajęta prozą dnia codziennego, polegającą głównie na zdobywaniu wszystkiego co potrzebne w codziennym życiu.Nie w głowie były nam luksusowe potrawy, wycieczki zagraniczne, ekskluzywne hotele itp., itd

WYSPY MEDES – mój podWODNY świat

Wszystko miało oczywiście wyglądać zupełnie inaczej.Było jednak tak, jak to kiedyś powiedziała jedna rosyjska aktorka „staram się jak mogę, a mogę niewiele”.Ja również się starałem, ale z tych moich starań niestety, niewiele wyszło.Wyspy MEDES – Meda Gran, Meda Petita, Medallot, Carall Bernat, Tascons, niezamieszkałe „okruchy” skalne leżące kilkaset metrów od malowniczego katalońskiego miasteczka L’Estartit ……………..

TURCJA – trochę inna niż ta znana dzisiaj

“Turcja jest wolnym krajem i możecie poruszać się gdzie chcecie”…..
…….usłyszeliśmy uspokajające słowa wypowiedziane przez przedstawiciela lokalnych władz tureckich.Mniej optymistyczny w wyrażaniu swoich opinii był polski konsul w Stambule, do którego zgłosiliśmy się zaraz po przyjeździe do tego miasta.Nie zdajecie sobie sprawy z powagi sytuacji……………….

CO TO JEST AGAR AGAR I DO CZEGO SŁUŻY

Było lato 1969 roku. Obóz mięliśmy już rozplanowany. Powoli rozstawialiśmy namioty i zastanawialiśmy się kto dzisiaj będzie miał dyżur w kuchni.Do Mechelinek nad Zat. Pucką zjechaliśmy prawie z całej Polski. Jedyny w Polsce i jeden z niewielu w krajach “Obozu Socjalistycznego” Wydziałów Rybackich rozpoczynał pierwszy rok badań podwodnych nad biologią wodorostów, widlika i morszczynu.Rok wcześniej Zakład Przetwórczy……..

STARA, DUMNA I PIĘKNA BUŁGARIA

Bułgaria to od 2007r jeden z najmłodszych członków (razem z Rumunią) Unii Europejskiej
Jednak to kraj o wiekowych tradycjach. Pod koniec 7 wieku (681r) w tym rejonie świata (nad brzegami Morza Czarnego i w ogóle w Europie) istniały tylko 3 państwa – Zachodnie Rzymskie Imperium, Wschodnie Rzymskie Imperium (BIZANCJUM), oraz właśnie BUŁGARIA. Nie wszyscy zapewne………………