Nasze projekty umożliwiają również współpracę ekspertów z różnych dziedzin wiedzy.

We współpracy z rządami, we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorstwami, szkołami, instytutami badawczymi, osobami prywatnymi itp. staramy się zaznaczyć i podkreślić jak ważne jest edukowanie społeczeństwa w sprawach zachowania i ochrony naturalnych raf w morzach i oceanach.

Biologicznie, Reef Ball zostały tak ukształtowane, aby zoptymalizować ochronne przestrzenie dla ryb i innych zwierząt. Zaprojektowano również i zrealizowano porowatą strukturę powierzchni modułów umożliwiającą szybsze i mocniejsze osiedlanie się na nich takich organizmów jak np. koralowce, małże, glony, itp.

Utworzone w ścianach modułów otwory mają na celu stworzenie zawirowań umożliwiających doprowadzenie składników pokarmowych dla zwierząt i roślin zasiedlających powierzchnię zatopionego modułu rafowego.

Użyte do produkcji modułów materiały również zostały dobrane w taki sposób żeby jak najbardziej przypominały te występujące w środowisku naturalnym.

Niektóre projekty szczególnie godne uwagi to:
• Sztuczna rafa w Antigua, największe na świecie przedsięwzięcie mające na celu rozmnażanie korali z wykorzystaniem sztucznych raf.

• W Malezji, wykorzystując ok. 5000 modułów rafowych (Reef Ball) rozmieszczonych wokół chronionych odcinkach plaż na okolicznych wyspach, gdzie składają jaja żółwie morskie. Wyznaczone odcinki ochronne mają zniechęcić żółwie do składania jaj co powinno z powodzeniem zwiększyć liczbę miejsc gniazdowania.

• W Campeeche, w Meksyku, gdzie miejscowi rybacy postawili pod wodą ponad 4000 modułów rafowych typu Reef Ball w celu zwiększenia lokalnych zasobów rybnych.

• W Tampa Bay, w USA, gdzie wykorzystano moduły fafowe (reef ball) u wejścia do Zatoki jako „podwodny falochron” wykorzystywany jako siedlisko i miejsce rozwoju ostryg .

• W Phuket, w Tajlandii, użyto modułów Reef Ball do rekultywacji naturalnej rafy koralowej zniszczonej przez tsunami. Działania te mają przyspieszyć odbudowę podwodnego świata i pomóc w rozwoju turystyki.

• W Indonezji, wykorzystaniem miejscowych i P.T. Newmont celu złagodzenia szkód górniczych związanych z pozyskiwaniem korali madreporowych , mających na celu odbudowę i „przywrócenie” naturalnej rafy koralowej .

• W Australii, moduły Reef Ball zostały wykorzystane w celu wzmocnienia rybołówstwa w NSW